Скъпият парфюм на лъжата
Миризмата на прегоряло кафе и дрънченето на трамвайни колела ме посрещнаха пред лъскавата сграда на новия бизнес център. Преди интервюто се опитвах да наместя яката на сакото си – дребен жест, който трябваше да ме убеди, че изглеждам подготвена. Залата за чакане беше безупречна, но под блясъка се криеше познатата ми празнота.
Преди години правилата бяха прости: договор, работно време и ясна граница между офиса и личния живот. Днес всичко е „гъвкаво“ и „агилно“ – евфемизми за това, че си на разположение 24/7. На интервюто ще ми говорят за мисия и визия, но ще забравят да споменат, че това са само маски за липсата на реална структура.
Първата лъжа е „семейството“. Когато чуеш, че компанията е „голямо семейство“, веднага знаеш, че предстоят извънредни часове и работа през уикенда. В истинското семейство никой не те кара да работиш безплатно. Старите правила позволяваха дистанция – ти си служител, те са работодатели. Днес границите се размиват и лоялността се използва като инструмент за експлоатация. Успехът ти вече не се измерва с резултати, а с това колко добре се вписваш в корпоративната култура.
Втората лъжа е „възможността за растеж“. В миналото растежът означаваше обучение и ясни критерии. Сега „възможност“ е просто начин да ти натоварят още задачи без да ти увеличат бюджета. Виждала съм как хора се хващат на тази въдица, мислейки, че трупат опит, докато всъщност просто разширяват зоната на своята безплатна отговорност. Ако цениш времето и парите си, „възможността“ без реална компенсация е просто лош бизнес.
И накрая, манията по „гъвкавостта“. Работиш отвсякъде, но и навсякъде. Старите системи те държаха в офиса, но ти даваха правото да изключиш телефона след шести. Днес „гъвкавото работно време“ означава, че работиш постоянно – в ресторанта, на почивката, дори в леглото си, когато някой ти прати съобщение в Slack в девет вечер.
Всичко това е просто препакетиране на старите проблеми. Можеш да носиш най-скъпия костюм и да ползваш най-модерните приложения за управление на задачите, но ако не следиш цифрите и реалните граници, ще се окажеш просто поредният консуматор на собственото си изтощение. Четете договора, не презентацията.